piątek, 16 września 2011

Bez czarny

Bez czarny posiada właściwości przeciwzapalne dzięki obecności kwasu ursolowego. Korzyści ze stosowania bzu czarnego odnoszą się przede wszystkim do układu oddechowego. Bez czarny jest także stosowany w leczeniu alergii, np. kataru siennego. Wzmaga pocenie się, dzięki czemu organizm wydala toksyny. Poprzez pocenie się obniżana jest gorączka. Kwiaty bzu czarnego łagodzą bóle ucha, które są związane z nadmiernym śluzem. Poza tym, bez czarny działa korzystnie na układ moczowy, dzięki swoim właściwościom moczopędnym.


Z naukowego punktu widzenia: badania wykazały, że jego kwiaty posiadają właściwości redukowania zapalenia a także zwiększają pocenie się. Zawiera bowiem olejki lotne, flawonoidy, śluz roślinny, garbniki, witaminy A oraz C, glikozydy cyjanogenne, związki wapnia, żelaza, potasu, alkaloidy.

W kwiatach występują: rutyna, cholina, kwasy organiczne, olejek lotny, garbniki, związki fenolowe, sole mineralne oraz związek działający napotnie.
W owocach
— antocyjany, kwasy organiczne, karotenoidy, garbniki, witaminy z grupy B, witamina C. Kwiaty i owoce działają napotnie i moczopędnie, a owoce również i przeczyszczająco.



Odwar z kwiatu doskonały na przeziębienia

Kwiat bzu czarnego działa napotnie, dlatego stosuje się go w chorobach z podwyższona temperaturą. W tym celu należy jedna łyżkę kwiatów zalać szklanką zimnej wody i ogrzewać aż do wrzenia. Następnie gotować łagodnie pod przykryciem przez trzy minuty, odstawić na piętnaście minut i przecedzić. Szklanka tego odwaru, wypita wieczorem po posiłku z dodatkiem łyżki soku malinowego, działa napotnie i przeciwgorączkowo. Oprócz tego kwiat bzu jest też łagodnym środkiem moczopędnym.

Owoce na odtruwanie organizmu

Owoce bzu czarnego zbieramy we wrześniu, gdy są dojrzałe i nabiorą lśniącej czarnej barwy, a następnie je suszymy. Owoc również działa napotnie, jednak jest to głównie środek powodujący usuwanie z organizmu wszelkich toksyn. Odwar z owoców bzu czarnego przyrządza się w ten sam sposób, jak odwar z kwiatu. Należy pić go kilka razy dziennie po pół szklanki.
 
Sok z czarnego bzu na nerwobóle

Oprócz zwykłego odwaru, z owoców bzu czarnego można przyrządzić również doskonały sok. Profesor Aleksander Ożarowski podaje taki oto przepis:
Dojrzałe, umyte i przebrane owoce bzu czarnego ogrzewać w naczyniu, stale mieszając, aż popękają i puszczą sok. Wówczas rozcieramy je na miazgę i małymi porcjami wyciskamy w płóciennym woreczku. Otrzymany w ten sposób sok należy pozostawić do odstania, potem przecedzić, dodać cukru w proporcji 1:1, gotować kilka minut i rozlać do butelek. Pozostały miąższ wkładamy do naczynia, dodajemy cukru, gotujemy powoli kilka minut i otrzymujemy gotowe powidła.
Sok należy pić dwa, trzy razy dziennie po dwie łyżki w razie grypy, przeziębienia, a także przy nerwobólach.
 Należy wiedzieć, że owoce bzu czarnego muszą być zbierane zupełnie dojrzałe, fiołkowoczarne, bowiem niedojrzałe mogą być szkodliwe dla zdrowia. Owocu bzu czarnego nie wolno poddawać fermentacji, np. przy wyrobie wina domowego, gdyż tworzą się wtedy trujące substancje alkoholowe szkodliwe dla zdrowia.

Brak komentarzy: