środa, 30 listopada 2011

Leki z ula

Zioła i inne rośliny lecznicze można wykorzystywać na różne sposoby.
O skuteczności prowadzonych kuracji decyduje jednak stopień przyswajalności przez organizm substancji czynnych w stosowanym leku naturalnym.
Nowoczesną i skuteczną a zarazem prostą postacią takich leków są miody wymieszane ze sproszkowanymi roślinami leczniczymi. Tak się składa że dobroczynne związki zgromadzone w różnych odmianach miodu potrafią spotęgować działanie lecznicze zastosowanych w nich surowcach roślinnych.


Warzywa, które leczą

Jednym z fenomenów przyrody jest bez wątpienia umiejętność samoleczenia. Od niepamiętnych czasów przyroda uczy nas, jak ratować życie, a nawet je przedłużać. Posługując się instynktem, doświadczeniem minionych pokoleń i wreszcie rozumem, człowiek korzystał z tego, co wokół rosło, kwitło i dojrzewało. Rozwijająca się cywilizacja, ze swymi wynalazkami w dziedzinie medycyny, chemii i farmakologii, zepchnęła jednak na pewien czas tok naturalnego leczenia na margines. Na szczęście nie trwało to zbyt długo. Dziś powrót do natury ze wzmożoną siłą przywrócił do łask homeopatię, ziołolecznictwo, hydroterapię i wiele innych naturalnych sposobów leczenia.

Jabłka - samo zdrowie

Dla zdrowia
Spośród wszystkich witamin obecnych w jabłkach, najważniejsza jest witamina C, która wzmacnia układ odpornościowy. Najbogatsze w tę witaminę są owoce dojrzałe, rosnące po nasłonecznionej stronie drzewa. Im kwaśniejsza odmiana jabłek, tym więcej w nich witaminy C. Gromadzi się ona pod skórką, dlatego najlepiej jeść, gotować i piec owoce nieobrane. Najwięcej tej witaminy znajdziemy w owocach surowych. A im dłużej będziemy je poddawać obróbce termicznej, tym większe będą jej straty. Co ciekawe, małe jabłka zawierają znacznie więcej witaminy C niż duże okazy.

wtorek, 29 listopada 2011

Awokado nie tylko w kuchni


Awokado
  • obniża poziom cholesterolu 
  • działa korzystnie na ściany naczyń 
  • działa hamująco na wzrost komórek rakowych 
  • rozszerza naczynia krwionośne

Awokado

Indianie uprawiali je od wieków, uważali za afrodyzjak. Liście i korę awokado stosowano w leczeniu gorączki i dolegliwości kobiecych. Do Europy sprowadzili je Hiszpanie w 1653 roku.