sobota, 28 lutego 2015

Jajka cenne dla pożywienia


Jajka - wbrew wszystkiemu, co się o nich mówi - są lekarstwem przeciw miażdżycy. Można zjadać 6 jajek dziennie i obniżyć nimi poziom cholesterolu. Ale pamiętajmy - jeśli tylko do jajek dodamy łyżeczkę cukru, na przykład w osłodzonej herbacie - poziom ten momentalnie rośnie. Białko proste w jajku daje człowiekowi ogromne siły, a żółtko zawiera wszystkie mikroelementy, biopierwiastki i witaminy. Nie ma nic lepszego dla odżywienia organizmu jak żółtko, bo w nim jest wszystko to, czego potrzebuje do życia i wzrostu rozwijające się kurczątko. Jajko zawiera w sobie drogocenną substancję - lecytynę - zapobiegającą miażdżycy. Ale nie można go łączyć z tłuszczami nasyconymi, na przykład - smażyć na maśle i dodawać cukru.

źródło : Prasa Bałtycka Gdańsk ,, Ojca Grande przepisy na zdrowe życie "




Wartości odżywcze

Według danych USDA National Nutrient Database, jajo kurze składa się średnio w 74,8% z wody, 12,6% z białka, 10,0% z tłuszczu (z czego 3,8% to tłuszcze jednonienasycone, 3,1% tłuszcze nasycone, 1,4% wielonienasycone, a ok. 0,42% to cholesterol), w 1,1% z węglowodanów (prawie wyłącznie cukrów prostych). 100 gramów jajek ma 147 kcal.

Jaja zawierają też dużo witamin A, D oraz niektórych witamin z grupy B.

źródło: Wikipedia

Nie bójmy się jaj  pisze Ojciec Grande

Dbajmy, by dostarczać w codziennym pożywieniu odpowiednie ilości białka, wapnia z mleka i jego przetworów, mikroelementów i biopierwiastków z warzyw i owoców. Uchowaj Boże, by ktoś wychodził z domu bez śniadania. Mają być jajka, ma być kakao lub odpowiednio wyparzona (a nie tylko zaparzona) mocna herbata, miód w miseczce do posłodzenia zamiast cukru... Mam nadzieję, że pomału - pewnie i trochę pod moim wpływem - kończy się już histeria cholesterolowa wokół jajka, które nie dość, że nie grozi miażdżycą, to wprost ją leczy. Można zjadać i po pięć jajek dziennie z zyskiem dla zdrowia. Jajko stanowi źródło najwyższej jakości białka (przewyższa je tylko białko znajdujące się w mleku matki), a żółtko zawiera wszystkie potrzebne mikroelementy, biopierwiastki i witaminy: witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę E - opóźniającą procesy starzenia, witaminę D, kwas foliowy, wapń, żelazo, a także fosfor niezbędny dla kości, paznokci, zębów.


Więcej o jajkach

img.liczniki.org/20120309/2_400-1331297387.jpg

Jajka są bardzo cennym składnikiem naszego pożywienia, zarówno same w sobie, jak i jako dodatek do wielu potraw. Nie są drogie, a dania z nich wykonane nie powinny sprawiać nam wielkiego kłopotu. Nawet ten, kto nie ma smykałki do gotowania, prostą potrawę z jajek powinien wykonać bez większych problemów.
Aby stwierdzić czy dane jajko jest świeże, zanim rozbijemy skorupkę, możemy zrobić próbę, wkładając je do naczynia z wodą. Jeśli jajka są świeże, będą leżeć w naczyniu poziomo na dnie, natomiast stare wypłyną na powierzchnię. Jajka lekko unoszące się w wodzie nie są już bardzo świeże, ale nadają się do spożycia.

  • Gdy rozbijemy jajko, pamiętajmy, że nie może ono wzbudzać żadnych podejrzeń co do świeżości. Żółtko powinno być kuliste, gładkie i bez plam. Natomiast białko powinno być przezroczyste i nie rozlewające się. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej zrezygnować ze spożycia.
  • Żeby jajko nie pękło podczas gotowania należy wcześniej wyjąć je z lodówki i zanurzyć na chwilę w ciepłej wodzie, dopiero potem przystąpić do gotowania.
  • Innym znanym sposobem jest posolenie wody, w której będą się gotowały jajka. Można również dodać do niej ocet.
  • Często jajko, które pęknie jest nie lada problemem, bo wtedy zazwyczaj się okazuje, że było ostatnie w lodówce. Sytuację można uratować na dwa sposoby. Po pierwsze owinąć jajko w folię aluminiową przed włożeniem do wrzątku. Można także przytrzymać je nad parą ok. 2 minut, tak aby wyciekające białko ścięło się uszczelniając skorupkę.
  • Także gotując pęknięte jajko w wodzie z octem spowodujemy, że nie wypłynie ono do wody.
  • Jeśli po zużyciu białek zostaną nam żółtka możemy przechować je w słoiczku zalane zimną wodą. Przechowywane w lodówce długo zachowają świeżość.
  • Pianę z białek szybciej ubijemy na sztywno, jeśli dodamy do niej szczyptę soli lub miałkiego cukru. Naczynie do ubijania musi być czyste, z białka należy usunąć nawet najmniejsze części żółtka.
  • Innym sposobem na sztywną pianę, jest dodanie do ubijania odrobiny soku z cytryny oraz schłodzenie białek przed rozpoczęciem tej czynności.
  • Surowe żółtka będą miały bardziej intensywny kolor, jeżeli dodamy odrobinę soli.
  • Do rozbitego jajka, używanego do panierowania, można dodać kilka kropli oliwy, wówczas jajko lepiej będzie się trzymało.
  • Gdy ubijamy jajka na biszkopt lub omlet dodajmy wody gazowanej po jednej łyżce na jajko, wtedy ubiją się szybciej i lepiej.
  • Aby rozpoznać, czy jajko jest ugotowane, czy nie, należy zakręcić je na stole, surowe nie będzie się kręcić wokół własnej osi, a ugotowane wręcz przeciwnie.
  • Jajecznica będzie wyjątkowo smaczna, jeżeli jajka przeznaczone do smażenia wlejemy najpierw do naczynia, wymieszamy i dodamy do nich łyżkę oliwy.
  • Jajecznica będzie bardzo puszysta, jeżeli przed smażeniem do dobrze rozmąconych jajek dodamy odrobinę śmietany i gazowanej wody mineralnej.
  • Jeśli chcemy, aby jajko sadzone, które przygotowujemy, ścięło się równomiernie, należy - w momencie gdy zaczyna się ścinać - nakłuć je widelcem.
źródło: czasopismo (Ciasta na stół - Święta cały rok - Poradnik kulinarny czytelników)



Brak komentarzy: